Armut | Doal Meyve

Armut

Ana vatanı Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya olan armudun Anadolu’da ilk olarak Etiler zamanında geliştirildiği bilinmektedir. Ilıman iklim kuşağında yetişen, lezzetli ve besleyici bir meyve olan armut, ikiçelenklilerin gülgiller familyasından 8-10 metre yüksekliğindeki kazık köklü armut ağacının yumuşak, sulu ve tatlı meyvesidir. En çok tercih edilen türleri Akça armut, Tosca, Abete Fetel, Williams (Bartlet), Deveci, Santa Maria, Etruska, June Beauty ve Kieffer olan armudun yaklaşık olarak 1000 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Keyifle tüketilen meyvelerden biri olan armudu seçerken fazla olgunlaşmamış olanları tercih etmenizi öneriyoruz. Çok olgun armutlar ufak bir hasar aldıklarında dahi hızlıca bozulmaya meyillidirler. Darbe almış veya yüzeyinde girintiler bulunan armutları tercih etmemenizi öneriyoruz.

Armut hafif sıcak bir ortamda ve sarılı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Alternatif olarak muz ve kivi ile aynı pakette saklamak armudun doğal olgunlaşma sürecini hızlandırır.

Sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olan armut, günlük beslenmenin önemli parçalarından biridir. 100 gr çiğ armut 57 kalori içerir. Armudun içeriğinde A ve C vitaminleri bulunmaktadır.