Doal Ürünler | Doal Meyve

Doal Ürünler

Doal Meyve olarak, Türkiye’nin en büyük meyve bahçesinden Uluslararası GlobalG.A.P ve İyi Tarım Uygulamaları Sertifikalı meyvelerimizi sofralarınıza sunuyoruz. Doğallığından şüphe duymadan, gönül rahatlığıyla çocuklarınıza da yedirebileceğiniz meyvelerimizin tadını çıkarın!


Elma

Türkiye’nin en çok tercih edilen meyvesi olan elmanın, günümüzdeki bilgiler ışığında ilk olarak Kuzey Anadolu’da, Rusya’nın güneybatısında ve Orta Asya’da ortaya çıktığı sanılmaktadır.

6500 farklı türü bulunan elmanın en çok tüketilen çeşitleri Starking, Golden, Starkrimson, Granny Smith ve Amasya elmalarıdır. Geçmişten beri tüketilen, bu en bilinen türlerin yanı sıra Pink Lady, Fuji, Gala, Jonagold ve Breaburn türleri de son yıllarda tüketicilerin mutfaklarında yer edinmeye başlamıştır.

Yıl boyunca severek tükettiğimiz elmayı seçerken hem yüzeyinin pürüzsüz ve parlak olmasına hem de elmaya has tatlı kokunun hissedilebiliyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yüzeyinde buruşukluk veya çeşitli girintiler olan elmaları tercih etmemenizi öneriyoruz.

Sağlıklı ve lezzetli elmanın besin değerleri de oldukça zengindir. Elmanın içeriğinde A, C vitaminleri, potasyum ve bazı mineraller bulunmaktadır. 100 gr çiğ elma 52 kalori içerir ve diyet yapanlar için önemli besin kaynaklarından biridir.


Şeftali / Nektarin

Gülgiller familyasından meyvesi için yetiştirilen ağacın ve bu ağacın meyvesi olan şeftali ve nektarinin ana vatanı Asya, özellikle de Çin olarak bilinmektedir.

Şeftalinin tüysüz hali olarak bilinen nektarin, şeftalinin uğradığı doğal bir mutasyon sonucunda oluşmuştur.

Yüzey renkleri çeşitlilik gösteren şeftalinin Türkiye genelinde yaklaşık olarak 70 çeşidi bulunmaktadır. Şeftalinin ülkemizde en çok tercih edilen çeşitleri Spring Time, Rich May, Dixired, Red Heaven ve Yarma şeftali olarak bilinmektedir.

Şeftali seçerken yüzeyinde herhangi bir çürük yapı veya hasar olmayanlar tercih edilmelidir. Alındığı zaman diliminde tam olgunlaşmamış olan sert şeftaliler, hafif sıcaklıktaki bir ortamda 2-3 gün bekletilerek ideal yumuşaklığına ulaştırılabilir.

100 gr şeftalide 39, 100 gr nektarinde ise 44 kalori bulunur. Her ikisi de A ve C vitaminleri ve kalsiyum yönlerinden oldukça zengindir.

Doal Sarışın Şeftali

Doal Sarışın, nam-ı diğer sarı şeftali güneşin en sıcak günleriyle birlikte Çanakkale’den geliyor.

Bu sarışın çok farklı:
Dışı güneş sarısı, içi kütür kütür, hem de çok tatlı...

Bu sarışının doğallığı dillere destan:
Sevdiklerinizle gönül rahatlığıyla doya doya yiyin diye Duyarlı ve Kontrollü Tarım ile yetiştiriliyor, evlerinize gelmeden önce 600 farklı analizden geçip, sertifikalandırılıyor.


Armut

Ana vatanı Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya olan armudun Anadolu’da ilk olarak Etiler zamanında geliştirildiği bilinmektedir. Ilıman iklim kuşağında yetişen, lezzetli ve besleyici bir meyve olan armut, ikiçelenklilerin gülgiller familyasından 8-10 metre yüksekliğindeki kazık köklü armut ağacının yumuşak, sulu ve tatlı meyvesidir. En çok tercih edilen türleri Akça armut, Tosca, Abete Fetel, Williams (Bartlet), Deveci, Santa Maria, Etruska, June Beauty ve Kieffer olan armudun yaklaşık olarak 1000 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Keyifle tüketilen meyvelerden biri olan armudu seçerken fazla olgunlaşmamış olanları tercih etmenizi öneriyoruz. Çok olgun armutlar ufak bir hasar aldıklarında dahi hızlıca bozulmaya meyillidirler. Darbe almış veya yüzeyinde girintiler bulunan armutları tercih etmemenizi öneriyoruz.

Armut hafif sıcak bir ortamda ve sarılı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Alternatif olarak muz ve kivi ile aynı pakette saklamak armudun doğal olgunlaşma sürecini hızlandırır.

Sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olan armut, günlük beslenmenin önemli parçalarından biridir. 100 gr çiğ armut 57 kalori içerir. Armudun içeriğinde A ve C vitaminleri bulunmaktadır.


Kayısı

Kayısının ana vatanının Türkistan, Orta Asya ve Batı Çin’i içerisine alan geniş bir bölge olduğu sanılmaktadır. Dünya yaş kayısı üretiminde birinci sırada olan Türkiye’de en çok tercih edilen kayısı çeşitleri Şekerpare, Hasanbey, Aprikoz, Alyanak ve Karacabey olarak sıralanabilir.

Yumuşak yapısı ve sarı – turuncu rengiyle göz kamaştıran kayısı, yapısı itibariyle bol güneş ışığına ve sıcaklığa ihtiyaç duyar. Lezzetindeki aroma da bu şekilde oluşur.

Kayısı alırken üzerinde kahverengi çizgiler ve çukurlar bulunmayanları tercih etmenizi öneriyoruz. Kayısı, satın alındıktan sonra iki gün içinde tüketilmelidir.

Mineraller bakımından zengin olan kayısının içeriğinde A vitamini bulunmaktadır. 100 gr çiğ kayısıda 48 kalori bulunmaktadır.


Nar

Parlak rengiyle hem göze hem de mideye hitap eden narın ana vatanı Türkiye, Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Türkistan, Afganistan ve Pakistan’ı içerisine alan Ön ve Güneybatı Asya olarak bilinmektedir. İkiçelenkliler sınıfının nargiller familyasından sıcağa ve kuraklığa dayanıklı geniş bir adaptasyon kabiliyeti bulunan nar, genelde tropik ve suptropik iklim bitkisi olmasına rağmen -10 °C’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilen bir ılıman iklim bitkisidir.

Türkiye’de taze olarak da tüketilen nar, ayrıca nar ekşisi olarak salatalara tat vermekte ve eti terbiye etmekte kullanılır.

Lezzet ve sağlık deposu narı seçerken yüzeyinin sert, lekesiz, hasar almamış ve kırmızı renkli olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

100 gr çiğ narda 83 kalori bulunmaktadır. C vitamini, demir, potasyum yönlerinden zengin olan bu besleyici meyveyi güvenle tüketebilirsiniz.


Portakal

Sıcacık turuncu rengi, parlak kabuğu ve yuvarlak formuyla gerçek bir güneşi andıran portakal, kış aylarının vazgeçilmez ve en çok tüketilen meyvelerindendir. Asırlar boyu az bulunan portakal, bu nedenle lüks lezzetler arasında yer almıştır. Özel kokulu bir yağ içeren ve turunçgiller ailesinden kabul edilen bu meyvenin anavatanı Çin'dir. Daha sonra başta İspanya ve tüm Akdeniz ülkelerinde, Güney Afrika ve Amerika gibi sıcak bölgelerde üretilmeye başlanmıştır. Valensiya, Washington ve Yafa ülkemizde en çok tüketilen portakal cinsleridir.

Lekesiz, sağlıklı görünenleri tercih etmenizi öneriyoruz. Herhangi bir hasar veya çürük bulunmamalı ve ele alındığında ağır hissettirmelidir, bu bol sulu olduğunu gösterir.

100g. Portakal 35 kalori içerir. Potasyum, A vitamini ve C vitamini yönünden oldukça zengindir.


Vişne / Kiraz

Yaz aylarının değişilmez lezzetleri gülgiller familyasından vişne ve kiraz, mineraller açısından oldukça zengindir. Kirazlar Avrupa, vişne Anadolu kökenlidir. Ülkemizde üretilen kirazın büyük bir kısmı taze tüketilirken, bir kısmı da Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Vişne ise, ülkemizde taze olarak tüketilmekten ziyade meyve suyu, reçel veya komposto olarak tüketilmektedir.

Orta boyda olanlardan tercih edilmesini öneriyoruz.Üzerinde hasar veya çürük olanlar tercih edilmemelidir. Vişne ve Kirazın kendine has olan bordo rengi bulunmasına dikkat edilmelidir.

100’er gramlarında 47 kalori bulundururlar. A vitamini bakımından zengindirler.


Erik

Baharın ilk meyvelerinden olan erik gülgiller familyasından ağaç ve yenilebilir meyvelerine verilen ortak addır. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerdedir. Anavatanı Anadolu olan erikler, dünyanın değişik iklim bölgelerine göçler ve harpler sebebiyle adapte olmuşlardır. Türkiye’de en tanınmış erik çeşitleri; can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriğidir.

Çok sert ve buruşuk yüzeyi bulunanlardan uzak durulmalıdır. Taze görünümlü ve diri olanlar tercih edilmelidir.

100g. Erikte 38 kalori bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, Demir ve A vitamini içerirler.