Anadolu Etap Ar-Ge merkezleri ile dünyaya bilgi ihraç edecek

Anadolu Etap’ın, Endüstri 4.0 ve Tarım 4.0 uygulamalarını ülkemize kazandırma çalışmaları doğrultusunda hayata geçirdiği Ar-Ge merkezleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillendi. Son 8 yılda ülkemizde tarım sektörüne 350 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirten Anadolu Etap Genel Müdürü Bahadır açık “Ar-Ge, kurum kültürümüzün önemli bir parçası. Mersin ve Balıkesir Tahirova’daki tescilli Ar-Ge merkezlerimizle bilgi ve tecrübemizi dünyaya yaymayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’de tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişimine öncülük eden Anadolu Etap’ın Ar-Ge merkezleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillendi. Anadolu Etap’ın “Sürdürülebilir bir gelecek için doğal tarım” mottosu ile Endüstri 4.0 ve Tarım 4.0 uygulamalarını ülkemize kazandırma çalışmaları doğrultusunda Mersin Meyve Suyu Fabrikası ile Balıkesir Tahirova Çiftliği’nde hayata geçirilen Ar-Ge merkezlerinde üniversiteler başta olmak üzere bilimsel araştırma yapan kurumlarla iş birliklerine odaklanılacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Etap Genel Müdürü Bahar Açık, dijitalleşme ve inovasyona verdikleri önemi bir adım öteye taşıyarak kurdukları Ar-Ge merkezleri ile Anadolu Etap’ın bilgi ve tecrübesini dünyaya yaymayı hedeflediklerini söyledi.

Demir Şarman, “Ürünlerimizi Japonya’dan Amerika’ya uzanan geniş bir coğrafyaya ihraç ediyoruz. Hammadde ve kaynak verimliliğini artırmayı, katma değeri yüksek ürünler ile ihracat kapasitemizi yükseltmeyi hedeflediğimiz Ar-Ge merkezlerimiz ile dünyaya ihraç edilen ürünlerimizde çeşitlilik sağlayacağız. Sürdürebilir bir tedarik zinciri modeli ile meyve suyu sektörü ve konsantre üretimi bilgisini artırıp, dünyaya bilgi pazarlayacağız. Bu şekilde yüksek katma değerli ürünler üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Projelerimizi geliştirip yaygınlaştıracağız’

Son 8 yılda tarım sektörüne 350 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını dile getiren Demir Şarman, “Türkiye’nin en büyük meyve yetiştiricisi ve meyve suyu üreticisi olarak, sektörümüze öncülük ediyoruz. Üretim süreçlerimizin her aşamasında akıllı ve yenilikçi uygulamaları ve modern teknolojileri kullanarak, kaliteli, sürdürülebilir ve güvenli gıda üretimi gerçekleştiriyoruz. Mersin Meyve Suyu Fabrikası ve Balıkesir Tahirova Çiftliği’ndeki Ar-Ge merkezlerimizle mevcut projelerimizi geliştirip yaygınlaştıracağız” dedi.

Ali İhsan Şimşek tarafından yönetilen Mersin’deki Ar-Ge merkezinde, Anadolu Etap’ın toplam 30 bin dekar alana sahip meyve bahçelerindeki çalışmalarla değer zincirinin en başına dönüp buradan katma değer yaratılabiliyor. Ar-Ge merkezi, Türkiye’de yetişen hemen hemen tüm meyvelerde uygulanabilecek konsantre hatları ile laboratuvar çalışmalarının çok kısa sürede endüstriyel denemelerde uygulanabildiği zengin proses makine parkı ile faaliyet gösteriyor.

Anadolu Etap’ın plantasyon alanındaki ilk Ar-Ge merkezi olan Tahirova Ar-Ge Merkezi’nde ise çeşit-anaç uyumu çalışmaları, çeşit adaptasyon çalışmaları ile teknoloji ve dünyadaki yeni gelişmeleri takip ederek verimi artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Tahirova Ar-Ge merkezi ile ayrıca ihracat potansiyelini yükseltmek, Türkiye’nin ilk tescilli meyve markası olan DOAL’ın tanınmasını ve talebini artırmak, su, enerji, yakıt gibi kaynakları daha verimli kullanarak birim alandan daha verimli faydalanmak hedefleniyor. Anadolu Etap, Tahirova Ar-Ge merkezinde yapacağı ıslah çalışmaları ile DOAL markasını kendi çeşitleriyle güçlendirecek.